مهندسی عمران، پرطرفدارترین رشته مهندسی – در راه انتخاب رشته

منتشرشده: 2011.07.18 در انتخاب رشته

– این نوشته به قلم دوست خوبمون روزبه م. دانشجوی سال سوم مهندسی عمران نوشته شده و برای ما ارسال شده است. ازش متشکریم.

معرفی کلی

 مهندسی عمران یا راه  و ساختمان از جمله رشته های پر طرفدار است. از آن جا که یکی از نیاز های اولیه انسان یک خانه برای امنیت و آسایش است از این و این رشته بسیار مورد توچه قرار می گیرد. شاید اگر این رشته را انتخاب کنید دوستان شما، شمارا عمله یا بنا خطاب کنند اما واقعیت چیز دیگری است.

شاید از خود بپرسید مهندسی عمران با مهندسی معماری چه تفاوت هایی دارد؟

در واقع فرق این دو در این است که مهندس معمار وظیفه دارد با توجه به امکانات موجود و زمین که در اختیار او قرار می گیرد یک سازه را طراحی کند و نقشه طرح را در اختیار مهندسی عمران قرار دهد. مهندس عمران باید با توجه به بارهای وارد به ساختمان و کاربری آن به طراحی فیزیکی آن بپردازد (از جمله قطر ستون ها میلگردها جنس مصالح  و سایر چیزها).

در واقع بخش هنری کار برعهده مهندس معمار و بخش فیزیکی کار بر عهده مهندسی طراح است.

شاید با خود فکر کنید بعد از این که مهندس شدید باید آجر پرتاب کنید اما وقتی مهندس شدید می بینید که چقد مورد احترام هستید و با ماشین حساب و کامپیوتر سر و کار دارید.

دوستان عزیز لطفا وجدان را فراموش نکنید. بدانید که مستقیما با جان و مال انسان ها سرو کار دارید. همیشه فکر کنید خانه را براب خود می سازید. البته فکر نکنید که فقط با خانه مسکونی سروکار داید؛ فرودگاه، بیمارستان، سد، راه، و هزاران جای دیگر هر جا که سخن از سازه است نام مهندسی عمران می درخشد!

مهندسی عمران فقط ساخت منازل مسکونی نیست - عکس ویکیپدیا

معرفی جزئی رشته‌ها و گرایشات و دانشگاه‌ها

مهندس عمران گرایش های متفاوتی در مقطع کارشناسی دارد از جمله:

عمران – عمران // عمران – نقشه‌برداری // عمران – آب // عمران – خاک و پی // عمران – زلزله

عمران-عمران

این رشته قبلاً به مهندسی راه و ساختمان موسوم بوده و به منظور تربیت مهندسان طراح، محاسبه و اجرای پروژه‌های ساختمانی، صنعتی، راه‌سازی و تأسیسات آبی و نظارت بر حسن اجرای طرحهای عمرانی در زمینه‌های فوق و همچنین همکاری با مهندسان مشاور یا محاسبه در زمینه‌های یاد شده، به وجود آمده‌است. مانند سایر رشته‌های مهندسی، این رشته دارای ۲۳ واحد عمومی است. همچنین دانشجویان این رشته باید تعداد ۲۵ واحد را به عنوان واحدهای پایه بگذرانند. علاوه بر این واحدها، ۹۵ واحد اختصاصی که دروسی از جمله کارآموزی و پروژه‌های فولاد و بتن و راه سازی نیز جزو دروس این دانشجویان می‌باشد.

باید بگم که به نظر من این بهترین گرایش ه چون دست شما رو تو انتخاب کار و همینطور گرایش ارشد باز میذاره.

عمران-نقشه‌برداری

طراحی و اجرای برنامه‌های عمرانی و مطالعات مربوط به زمین مستلزم وجود اطلاع دقیق مهندسی (مسطحاتی، ارتفاعی، چگونگی) به صورت نقشه‌های گوناگون(ترسیمی، رقمی، تصویری) از منطقه مورد نظر است. مجموعه نقشه‌برداری پاسخگوی این نیازها به گونه‌ای هماهنگ با دیگر رشته‌های عمران است و هدفش تربیت افرادی است که آگاهی علمی کافی و مهارت فنی لازم را در زمینه نقشه‌برداری داشته باشند.داوطلبان ورود به این رشته باید در ریاضیات و فیزیک قوی بوده (جالب است که بدانید این رشته بیشترین ریاضی را در تمام رشته‌های مهندسی دارا می‌باشد با داشتن 21 واحد در دانشگاه) علاقه‌مندی و آمادگی جسمانی (برای کارهای صحرایی و غیره) لازم را دارا باشند.

اگه از من میشنوید دور این گرایش و خط بکشین البته فک کنم خیلی هم کم باشه تو دانشگاها اگه عمران عمران برین نقشه برداری هم یاد می گیریرن.

عمران-آب

این دوره (کارشناسی) به منظور تربیت متخصصانی تدوین شده‌ است که بتوانند در زمینه‌های شناخت منابع آب و کنترل و بهسازی کیفیت منابع آب اطلاعات لازم را به دست آورند تا بتوانند در مراحل مختلف طراحی، نظارت و مدیریت پروژه‌های آب کار کنند. با توجه به اینکه توسعه کشور در زمینه‌های کشاورزی، صنعتی، عمران و غیره بستگی به میزان آب قابل استفاده دارد می‌توان صنعت آب را در ایران در زمره صنایع مادر به حساب آورد. داوطلبان ورود به این دوره‌ها باید در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی دبیرستان قوی بوده، علاقه‌مندی و استعداد لازم (خصوصا در زمینه طراحی) را داشته باشند. دروس این دوره‌ها به صورت عمومی، پایه، اصلی، تخصصی، انتخابی و کارآموزی (کارآموزی صحرایی پروژه تخصصی و کارآموزی تخصصی) است.

دیگه شیر و لوله و همینجوری بگیر برو بالا تا کانال های آبی و سد ها اگه علاقه دارین بسم الله.

عمران-خاک و پی

مهندسی ژئوتکنیک یا مهندسی خاک و پی یک شاخه از مهندسی عمران است که در آن بر روی رفتار خاک تحت بارهای وارده از سازه‌های گوناگون مطالعه می‌شود. در مهندسی ژئوتکنیک از دو علم پایه‌ای مکانیک خاک و مکانیک سنگ برای مطالعه‌ی رفتار خاک و سنگ بستر استفاده می‌شود. از جمله موارد مورد علاقه مهندسین خاک و پی می‌توان به ظرفیت باربری خاک تحت پی، پایداری شیب‌ها و گودبرداری‌ها، سازه‌های خاکی ساخت بشر مانند سد خاکی، افزایش قابلیت بارگذاری بر روی خاک از طریق تکنولوژی‌های مختلفی از جمله شمعکوبی، میخکوبی در خاک و استفاده از مصالح ژئوسنتتیک اشاره کرد.

هیچ نظری ندارم درباره این گرایش

عمران-زلزله

این رشته که اکثراً با عمران-سازه یکسان پنداشته می‌شود، در حقیقت کاربردی جداگونه دارد. در رشته سازه هدف بیشتر تحلیل رفتارهای درونی و تحلیل اعضا و مدل نمودن سازه برای بارهای استاتیکی می‌باشد در حالیکه در رشته عمران-زلزله هدف آنالیز و بررسی نیروهای خارجی و دینامیکی وجانبی، بررسی نحوه عملکرد، راهکارهای مقابله و بررسی رفتار لرزه‌ای سازه می‌باشد.

این رشته نسبت به گرایشهای دیگر عمران در کشور ما نوپا بوده و در سالهای اخیر و خصوصاً بعد از زلزله‌های مهمی چون رودبار و بم آئین نامه‌هایی برای تخصیص ضرایب محاسباتی برای آن در نظر گرفته شده‌است که آخرین آئین نامه مورد استفاده در این بخش آئین نامه ۲۸۰۰ ویرایش سوم می‌باشد. با توجه به کاربرد زیاد نانوتکنولوژی احتمال استفاده ازمصالح نوین که پاسخ مناسبی به زلزله بدهد وحتی ازانرژی زلزله برای رفع نیازهای انرژی ساختمان استفاده کند بعید نیست. احتمالا نانو کامپوزیتهای سازه‌ای جایگزین مصالح سنتی خواهد شد که صرفه جوئی قابل ملاحظه در مصرف مصالح وانرژی در راستای بهینه سازی ساختمان درپی خواهد داشت.

دیگه زلزله همه میدونید چیه اگه دوست دارین کاری کنین هم وطنانتون وقتی زلزله میاد نترسن بین زلزله.

دانشگاه‌ها

شما معمولاً تو اکثر دانشگاه ها می تونید یه ساختمونی به اسم دانشکده عمران یا دفتر گروه عمران در ساختمان فنی مهندسی پیدا کنید. اما من با اسم دانشگاه هایی که این رشته رو دارن دقیقا پیدا نکردم فقط این نکته رو بدونید که الان بیشتر دانشگاه های خوب فقط گرایش عمران عمران رو دارن؛ پیشنهاد من هم عمران عمران از همه بهتره. در واقع شما از همه گرایشها می خونید.

واحدهایی که باید پاس کنید:

شاید اسم استاتیک گوشتون خورده باشه. استاتیک یا افتاتیک :ِدی چون خیلی دفعه ی اول نمی تونن این درس و پاس کنن بهش میگن افتاتیک درسهایی که در گرایش عمران عمران باید بگذرونین توی این لینک بهش اشاره شده.

بازار کار

آقا از من میشنوین مهندس عمران رو زمین نمیمونه بالاخره همه خونه می خوان یا نه دولت خدوم هم که می خواد به هرکی 1000 مترزمین بده دیگه دردتون چیه این پدرامم هم چرت و پرت زیاد میگه آخ نفتم شد رشته؟ میخواین نفتی بشین بیاین عمران بابا منتظرم همتون و ببینم که عمران زدینا. (شوخی کردم پدرام خیلی گله)

بازار کارش خوبه اینو بی شوخی می گم یا می تونید استخدام جایی بشین یا می تونید آقا یا خانم خودتون باشینو واسه خودتون شرکت بزنین.

مراكز مختلفی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در فعالیتهای عمرانی نقش دارند كه هر یك به تناسب نوع فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ‌التحصیلان این رشته می‌كنند.

وزارت‌خانه‌های مسكن و شهرسازی، راه و ترابری، جهاد سازندگی و نیرو به صورت گسترده‌تر و سایر وزارت‌خانه‌ها، اداره‌ها ، سازمانها ، مراكز دولتی و خصوصی نظیر : وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش ، كشاورزی ، فرهنگ و آموزش عالی، بانكها و … به صورت مستقیم برای كارهای عمرانی خود مثل طرح و محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا، نیاز به استخدام مهندسان عمران دارند. علاوه بر آن ، شركتهای مختلف مهندسان مشاور كه در كشور به صورت گسترده وظیفه طراحی ، محاسبه و نظارت بر اجرای پروژه‌های ساختمانی را بر عهده دارند؛ همچنین شركتهای ساختمانی و راه‌سازی دولتی و خصوصی كه در اجرای این طرحها فعالیت دارند، تعداد كثیری از فارغ‌التحصیلان رشته عمران را استخدام می‌كنند.

اصولا مهندس عمران شانس كاری زیادی دارد چون در طراحی و ساخت بسیاری از كارهای عمرانی مانند: راهها، پل‌ها، سدها، سازه‌های دریایی برای سكوهای نفتی، آشیانه‌های هواپیما و خانه‌های مسكونی مقاوم در مقابل زلزله‌، مهندسین عمران حضوری فعال دارند. متخصصانی كه یا در دفترهای مشاوره به طراحی پروژه‌های فوق می‌پردازند و یا مجری كارهای عمرانی مذكور بوده و به كیفیت اجرای آنها نظارت دارند.

البته باید توجه داشت كه هر دانشجوی مهندسی عمران نمی‌تواند فرصت‌های شغلی خوبی داشته باشد. بلكه باید در دوران تحصیل به دنبال پژوهش، تحقیق و یادگرفتن باشد نه این كه تنها واحدهای دانشگاهی را پاس كند و یا حتی به فكر یك معدل خوب دانشگاهی باشد. چون شركتهای عمرانی خصوصی و دولتی به دنبال یك نیروی كارآمد هستند نه یك شاگر اول دانشگاه. [گزینه دو]

در آخر

مهندسی عمران رشته‌ایست که درکنار نیاز به تسلط کافی بر روی مباحث علمی و تخصصی، جسارت و توان کار فنی در محیط‌های کاری را می طلبد. اگر فکر می کنید بخش شبیه‌سازی سه بعدی فکری خوبی دارید و در عین حال به مباحث ساخت و ساز و ساخت سازه‌ها و همچنین فیزیک و استاتیک و محاسبه مقاومت مصالح علاقه دارید، پیشنهاد ما برای شما مهندسی عمران است! [این پاراگراف رو پدرام نوشته]

به امید موفقیت همتون

ممنون از roshd.ir و wikipedia.org

_____________________________________________

اگر سؤالی در مورد مهندسی عمران دارید در قسمت نظرات این نوشته مطرح کنید، یا به وبلاگ روزبه برید و از بخش تماس باهاش در ارتباط باشید.

منتظر نوشته‌های بعدی ما در مورد انتخاب رشته باشید. نوشته بعدی، در مورد مهندسی منابع طبیعی خواهد بود.

[poll id=»3″]

در مورد مجموعه نوشته های «در راه انتخاب رشته»

Advertisements
دیدگاه‌ها
 1. پدرام می‌گوید:

  آزمایش کد

 2. hamed می‌گوید:

  یه سوال اگه مدرک دانشگاه غیر انتفاعی عمران داشته باشی بازم تو شهرهای متوسط یا کوچک کار هست یا باید بیکار بمونم ؟ یا توصیه می کنین یه سال بشینم دوباره کنکور بدم تا دولتی قبول شم …. جون من سریع جواب بدین انتخاب رشته نزدیکه . … با تشکر.

 3. روزبه می‌گوید:

  دوست عزیز باید توجه کنی که متقاضی خیلی زیاده تو این رشته .و همه دانشگاه ها این رشته رو دارن .آیا توانشو داری که یه سال دیگه بخونی و رتبه بهتری بیاری؟
  اگه فک میکنی آینده شغلی خوبی داری مثلا میتونی شرکت بزنی یا کسی هست کمک کنه تا جایی استخدام شی برو همین جا.بازم تصمیم گیرنده نهایی خودت باش.مثلا ببین میتونی توانتو بذاری واسه کنکور ارشد و اونجا سراسری بری.

 4. فائزه می‌گوید:

  خوب بود اما دوس داشتم بدونم واسه آمادگی تو رشته عمران چه دروسیمونو تو دبیرستان قوی کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 5. مهشین می‌گوید:

  من امسال برای سال دوم کنکور ریاضی شرکت کردم و واقعا به رشته ی مهندسی عمران علاقه دارم و میتونم بگم فقط به خاطر عمران یک سال پشت کنکور موندم.میخواستم بدونم بازار کار برای یک خانم که مهندسی عمران بخونه چطوره؟و یا اصلا ارزششو داره 4 سال عمران بخونم؟

  • رضا می‌گوید:

   شاید یک خانوم مهندس عمران بتونه مهندسه محاسب خوبی شود ولی ممحاله مهندس اجرایی قوی بشود.چون محیط کار محیطی خشن و کاملا مردانست.

 6. سامان می‌گوید:

  سامانم دانشجوی رشته عمران ترم پنجم هستم به نظر من رشته عمران یکی از بهترین رشته ها است و ربطی نداره که دختر باشی یا پسر اصل کار بستگی به خود ادم داره که در محیط کار چه جور باشه و به نظر من برای دخترا هم رشته بسیار خوبیه

 7. مجید می‌گوید:

  امسال دانشگاه آزاد رشته مهندسی عمران قبول شدم میخواستم بدونم چه درس ها و نرم افزارهایی رو باید خوب بلد باشم تا شروعی خوب داشته باشیم

  • حبیب می‌گوید:

   باسلام
   خدمت آقا مجید عزیز عرض کنم که عامل مهم و اصلی موفقیت در این رشته خودتی.در مورد نرم افزاربگم که بستگی به زمینه ی کاری که میخوای توش فعالیت کنی داره.ولی نرم افزار اتوکد برای همه ی گرایش ها لازم و ضروریه.نرم افزارهای زیادی در این رشته هستش. تا میتونی درس بخون خوبم بخون باسواد باشی بهت قول میدم حتما کار داری.
   ضمنا توصیه میکنم زیاد به پروپزه های در حال ساخت سر بزن حتی بدون پول کار کن تا هم تجربه داشته باشی و هم بفهمی چی میخوایی و جایگاهت کجاست.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s